Webex. Οδηγίες για μαθητές

Οδηγίες για Εξ Αποστάσεως Σύγχρονη Εκπαίδευση ΔΣ Αντιμάχειας

To Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων μετά την αναστολή λειτουργίας των σχολείων προχώρησε στην εφαρμογή της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης σε τρεις άξονες.
    Ο πρώτος αφορά την Εκπαιδευτική Τηλεόραση.
    Ο δεύτερος την εξ αποστάσεως ασύγχρονη εκπαίδευση, η οποία ήδη εφαρμόζεται στο σχολείο μας μέσω της πλατφόρμας e-class.
    Ο τρίτος άξονας είναι η εξ αποστάσεως σύγχρονη εκπαίδευση (τηλεκπαίδευση), όπου η διδασκαλία γίνεται ζωντανά, καθώς οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες συνδέονται σε πραγματικό χρόνο μέσω υπολογιστή, τάμπλετ ή κινητού σε μια διαδικτυακή πλατφόρμα. Η πλατφόρμα που ορίστηκε από το Υπουργείο είναι το webex και η εφαρμογή της έχει ξεκινήσει δοκιμαστικά στο σχολείο μας. Τις επόμενες μέρες θα ειδοποιηθείτε σταδιακά με email από τους εκπαιδευτικούς για το πρόγραμμα και τους συνδέσμους.
    Επισημαίνουμε και πάλι ότι σκοπός είναι η διατήρηση της επαφής των μαθητών με το σχολείο, τους εκπαιδευτικούς, τα μαθήματα και τους συμμαθητές τους, καθώς και η υποστήριξή τους. Δεν επιδιώκεται η κάλυψη της ύλης, η αξιολόγηση του μαθητή ή η αντικατάσταση της δια ζώσης διδασκαλίας. Το μάθημα στην τάξη είναι αναντικατάστατο και μοναδικό.

Καματερού Κατερίνα

Ακολουθούν οδηγίες για τη χρήση της πλατφόρμας webex: