Διαδικασία δανεισμού Tablet για τις ανάγκες της Τηλεκπαίδευσης

Aγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Το σχολείο μας παρέλαβε 5 Tablet (Huawei MediaPad T5) τα οποία μπορούν να δανειστούν σε μαθητές για τις ανάγκες της Τηλεκπαίδευσης.

Σύμφωνα με την υπ. αριθμ. πρωτ. 155692/ΓΔ4/14-11-2020 απόφαση του Υπουργείου Παιδείας, ο δανεισμός θα γίνει μετά από αίτηση του κηδεμόνα και απόφαση του Σχολείου, λαμβάνοντας υπόψη «κοινωνικά και άλλα κριτήρια, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγονται ιδίως το χαμηλό εισόδημα, η ανεργία γονέων/κηδεμόνων, η ιδιότητα μέλους μονογονεϊκής, πολύτεκνης, τρίτεκνης ή ορφανικής οικογένειας, οι ειδικές δυσκολίες μάθησης».

Παρακαλείσθε λοιπόν να καταθέσετε καθημερινά, 11:00-12:00, στο γραφείο της Διευθύντριας  έως και την Πέμπτη, 26-11-2020 τη Συνημμένη Αίτηση και τα αντίστοιχα δικαιολογητικά (Εκκαθαριστικό Φορολογικής Δήλωσης, Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης, Βεβαίωση Ανεργίας, κ.λ.π.) προκειμένου να αξιολογηθείτε και να μπείτε σε λίστα για την παραλαβή των συσκευών.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ: Κατά την παράδοση της ηλεκτρονικής συσκευής από τη Δ/ντρια, ο παραλήπτης (γονέας ή κηδεμόνας) υπογράφει υπεύθυνη δήλωση, στην οποία αναφέρει ρητά ότι παρέλαβε τη συγκεκριμένη συσκευή, αναλαμβάνει  την υποχρέωση αφενός μεν επιστροφής της ανωτέρω συσκευής στη σχολική  μονάδα, όταν εκλείψουν οι λόγοι για τους οποίους παραχωρήθηκε η χρήση της (άρση της αναστολής της εκπαιδευτικής λειτουργίας των σχολείων) ή οποτεδήποτε του ζητηθεί από τη Διεύθυνση της σχολικής μονάδας και αφετέρου καταβολής αποζημίωσης στο Ελληνικό Δημόσιο, ή αντικατάστασης της ηλεκτρονικής συσκευής σε περίπτωση απώλειας, καταστροφής ή βλάβης καθώς και σε περίπτωση που απλώς αρνηθεί την επιστροφή της στην σχολική μονάδα από την οποία την παρέλαβε.

Τα τάμπλετ θα επιστραφούν με τους παραπάνω όρους μόλις επαναλειτουργήσουν τα σχολεία.