Τσάντα στο σχολείο

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Αγαπητοί γονείς,

Σύμφωνα με την Φ.7/ΦΜ/139107/Δ1 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ. οι μαθητές θα αφήνουν τις τσάντες στο σχολείο υποχρεωτικά δύο Σαββατοκύριακα τον μήνα. Για το ΔΣ Αντιμάχειας, σύμφωνα με την απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, ορίστηκαν το πρώτο και τρίτο Σαββατοκύριακο κάθε μήνα.

Γνωρίζουμε πως το σχολικό διάβασμα είναι μια καθημερινή πρόκληση για τα παιδιά, η οποία περιορίζει σημαντικά τον ελεύθερο χρόνο τους και την ενασχόλησή τους με τα ιδιαίτερα ενδιαφέροντα και ταλέντα τους. Ταυτόχρονα και εσείς οι γονείς δέχεστε πίεση αφού σημαντικό μέρος του οικογενειακού σας χρόνου αφιερώνεται στο διάβασμα των παιδιών σας.

Όπως κι εσείς έτσι και κάθε παιδί έχει την ανάγκη για λίγες ώρες ξεγνοιασιάς, παιχνιδιού, ξεκούρασης μα πάνω απ’ όλα για λίγο χρόνο αλληλεπίδρασης με τους γονείς του. Ευκαιρία λοιπόν, για βόλτες, κουβέντα, περιπάτους στη φύση, ενασχόληση με αντικείμενα που φέρνουν ηρεμία και χαμόγελα.

Ξεκινάμε και αφήνουμε την τσάντα στο σχολείο την Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2019!

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και η Διευθύντρια του Δ.Σ. Αντιμάχειας.