Μήνυμα της Διευθύντριας του σχολείου μας

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

πρώτα απ’ όλα ελπίζουμε να είστε υγιείς εσείς και οι οικογένειές σας. Οι συνθήκες που αντιμετωπίζουμε, λόγω της πανδημίας,  είναι πρωτόγνωρες και απειλητικές για τη ζωή και την υγεία όλων μας, γι’ αυτό προτεραιότητα μας πρέπει να είναι η διασφάλισή τους. Και μην ξεχνάμε ότι σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη της κατάστασης θα διαδραματίσει η υπευθυνότητα και η εφαρμογή των οδηγιών από τον καθένα και την καθεμία από μας.

Οι εκπαιδευτικοί και του δικού μας σχολείου, προσπαθώντας να βοηθήσουν τους μαθητές κάτω από αυτό το ιδιόρρυθμο πλαίσιο, οργανώνουν και έχουν ήδη ετοιμάσει εξ αποστάσεως ασύγχρονα μαθήματα. Μαθήματα, δηλαδή, που θα γίνονται μέσω υπολογιστή ή κινητού σε όποια χρονική στιγμή επιθυμεί ο κάθε χρήστης. Η προσπάθεια αυτή δεν έχει σκοπό ούτε να υποκαταστήσει την εκπαιδευτική διαδικασία της σχολικής τάξης ούτε να καλύψει  την ύλη των μαθημάτων.

Ο πρώτος βασικός μας σκοπός είναι η διατήρηση της επαφής των μαθητών με το σχολείο, τους εκπαιδευτικούς και τα μαθήματά τους μέσα από ποικίλες online δραστηριότητες και  επαναληπτικές ασκήσεις. Ο δεύτερος είναι αυτός της υποστήριξης και της εμψύχωσής τους μέσα στις δύσκολες και πιεστικές και γι’ αυτούς συνθήκες.

Η προσπάθεια δεν είναι εύκολη  για τους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι κληθήκαμε μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, χωρίς εξοπλισμό, χωρίς επιμόρφωση, με πολλά ζητήματα να εφαρμόσουμε  και να υποστηρίξουμε την εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Ωστόσο, αποφασίσαμε να παλέψουμε όλοι μαζί με όσες δυνάμεις και γνώσεις έχουμε, με βασικότερο κίνητρο για άλλη μια φορά το καλό των μαθητών μας και την επαγγελματική μας συνείδηση.

Αναγνωρίζουμε ότι και για σας η διαδικασία αυτή έχει τις δυσκολίες της, αφού δεν έχει ληφθεί μέριμνα προκειμένου όλοι οι μαθητές να διαθέτουν τον απαραίτητο εξοπλισμό, τη σύνδεση στο διαδίκτυο και την εξοικείωση με τις συγκεκριμένες  τεχνολογίες. Γι’ αυτό επιλέξαμε ως πλατφόρμα εκπαίδευσης το eclass, προκειμένου να έχουν δυνατότητα πρόσβασης οι μαθητές ακόμα και από το κινητό. Επιπλέον, παρέχεται μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, το οποίο παρά τη χαμηλή του ταχύτητα διαθέτει ασφάλεια και υποστήριξη στους χρήστες.

Θα ακολουθήσουν ακριβείς οδηγίες για τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί η πλατφόρμα, πώς θα γίνεται η σύνδεση και πώς θα ενημερώνεστε.

Για όποια προβλήματα προκύψουν θα είμαστε σε συνεχή επικοινωνία μέσω της ιστοσελίδας, του mail  αλλά και του messenger στο facebook του σχολείου. Με υπομονή, συνεργασία και καλοπροαίρετη διάθεση θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε τα παιδιά μας.

Καλή δύναμή σε όλους και ένα ευχαριστώ, σε όσους στέκονται για το δικό μας καλό στην πρώτη γραμμή. Τους εργαζόμενους στην υγεία, την ασφάλεια, τις μεταφορές και την εξασφάλιση των απαραίτητων αγαθών. Τους βοηθάμε ακολουθώντας τις οδηγίες!

Ευχαριστώ

Καματερού Κατερίνα