Αγιασμός

Αγαπητοί γονείς,

Ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 14/09/2020 στις 11:30 π.μ. Οι μαθητές θα προσέρχονται στον χώρο του σχολείου από τις 11:00 έως και τις 11:30 και θα αποχωρήσουν στις 12:30. Η είσοδος των μαθητών θα γίνεται υποχρεωτικά με μάσκες.

Λόγω των έκτακτων μέτρων, ο Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στην αυλή του σχολείου μας, παρουσία  των μαθητών της Α’ τάξης συνοδευόμενοι μόνο από τους γονείς τους. Υποχρεωτική είναι η  χρήση μάσκας από τους γονείς και η τήρηση των απαιτούμενων αποστάσεων στο πίσω μέρος της αυλής.

Δεν θα επιτραπεί η είσοδος γονέων των μαθητών των υπόλοιπων τάξεων ( πλην της Α’ τάξης) στην αυλή του σχολείου. Μετά την τέλεση του Αγιασμού στην αυλή, ο ιερέας θα μεταφέρει το καθαγιασμένο ύδωρ σε όλες τις αίθουσες των μαθητών.

Επιπλέον, θα πραγματοποιηθεί η διανομή των σχολικών βιβλίων, γι’ αυτό οι μαθητές θα πρέπει να έχουν μαζί τους τη σχολική τους τσάντα. Για τη μετακίνηση των μαθητών τα δρομολόγια των λεωφορείων θα εκτελεσθούν.

Πρόγραμμα 1ης εβδομάδας

Για τις υπόλοιπες ημέρες της πρώτης εβδομάδας (15/09 έως 18/09) οι μαθητές θα προσέρχονται στο σχολείο κανονικά από τις 8:00 π.μ. έως και τις 8:15 π.μ. και θα αποχωρούν στη 1:15 μ.μ.. Κανονικά  θα λειτουργεί το κυλικείο και θα εκτελούνται τα δρομολόγια των λεωφορείων.

Λειτουργία ολοήμερου

Από τις 21/09/2020 θα ξεκινήσει η λειτουργία του ολοήμερου.

Λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών καλούμαστε σε συλλογικό επίπεδο να επιδείξουμε αίσθημα ευθύνης. Περισσότερο από ποτέ, η επικοινωνία και η συνεργασία σχολείου- οικογένειας κρίνεται σημαντική για μια δημιουργική χρονιά, θέτοντας στο επίκεντρο τους μαθητές μας.

Καλή σχολική χρονιά!!

Η διευθύντρια και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου